31 marca 2025 zgodnie z zapowiedziami minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig – Kloski, ruszył nabór wniosków do Programu Czyste Powietrze. Wcześniej – od listopada 2024 – program został wstrzymany na 4 miesiące, ponieważ wymagał przeprowadzenia reform. Warto zaznaczyć, że mimo szeregu wprowadzonych zmian – takich jak nowe progi dochodowe, obowiązkowy audyt czy wyłączenie pieców gazowych – warunki uzyskania wsparcia na wymianę drzwi zewnętrznych pozostały bez zmian.
Wymiana drzwi zewnętrznych – kluczowy element termomodernizacji budynku z programem Czyste Powietrze
Inwestując w poprawę efektywności energetycznej budynku należy pamiętać o redukcji strat ciepła. Nowoczesne modele drzwi, takie jak modele marki Pantor, charakteryzują się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Ponadto nowe drzwi zapewniają lepszą szczelność i mają również lepsze właściwości izolacji akustycznej, co jest szczególnie ważne w domach przy bardzo ruchliwych ulicach. Pamiętać należy również o bezpieczeństwie. Drzwi stalowe zewnętrzne są bardziej odporne na włamania zapewniając tym samym lepszy komfort i ochronę.
Warunki dofinansowania z programu Czyste Powietrze dla drzwi zewnętrznych
Aby uzyskać dofinansowanie na drzwi zewnętrzne, muszą one przyczyniać się do poprawy efektywności energetycznej budynku. Kluczowym wymogiem jest odpowiednia izolacja termiczna – wartość współczynnika przenikania ciepła (U) nie może przekraczać 1,3 W/(m²K).
Czym jest współczynnik U? To parametr określający ilość ciepła przenikającą przez przegrody termiczne, takie jak ściany, dach, podłogi, okna czy drzwi. Im niższa jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna, co przekłada się na mniejsze straty energii.
Należy zaznaczyć, że wszystkie drzwi marki Pantor spełniają warunki programu Czyste Powietrze.
Na rynku dostępne są również modele drzwi zewnętrznych o jeszcze wyższych standardach izolacyjnych – tzw. drzwi pasywne, których współczynnik U wynosi poniżej 0,8 W/(m²K). Takie rozwiązanie zapewnia maksymalną efektywność energetyczną i komfort cieplny w budynku.
Drzwi zewnętrzne Pasive 72 szczególnie polecane
Marka Pantor wprowadziła na rynek drzwi pasywne o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, z przenikalnością cieplną na poziomie 0,75 U W/(m²K). Ich konstrukcja opiera się na wypełnieniu z pianki poliuretanowej, a dla maksymalnej szczelności zastosowano aż cztery uszczelki, w tym dodatkową przy zamknięciu skrzydła. Drzwi wyposażono również w ciepły próg PCV z nakładką, co dodatkowo poprawia efektywność energetyczną. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu spełniają one rygorystyczne wymagania budownictwa pasywnego, zapewniając komfort i oszczędność energii.
Czy można otrzymać dofinansowanie na wymianę drzwi zewnętrznych jeżeli w domu zainstalowane są źródła ciepła zgodne z wymogami programu Czyste Powietrze?
Tak, można otrzymać dofinansowanie na drzwi zewnętrzne stalowe m.in. marki Pantor jeżeli w domu zainstalowane są nowoczesne źródła ciepła. Kluczowym warunkiem jest tu wynik audytu energetycznego , który oceni stan budynku i określi czy wymiana drzwi zewnętrznych podniesie poprawę efektywności energetycznej. Sam fakt posiadania starych drzwi nie wystarczy do otrzymania dofinansowania.
Nowe zasady w programie Czyste Powietrze obowiązujące od 31.03.2025
Zmiany wprowadzone do programu Czyste Powietrze mają na celu skuteczniejszą walkę z ubóstwem energetycznym, eliminację tzw. „rachunków grozy” oraz racjonalizację wydatków, by zapobiec ewentualnym nadużyciom. Nowa odsłona programu wprowadza następujące modyfikacje:
– Wyłączenie z dofinansowania pieców gazowych – nie będzie można otrzymywać dofinansowania na wymianę pieców gazowych,
– Dofinansowanie przyznawane tylko na jeden budynek – beneficjent może wnioskować o dofinansowanie tylko na jeden budynek, którego właścicielem lub współwłaścicielem jest przez min. 3 lata.
– Zaktualizowanie progów dochodowych – na podstawie których będzie przyznawana kwota dotacji,
– Audyt energetyczny budynku – obowiązkowe potwierdzenie standardu energetycznego budynku. Należy wykonać go zarówno przed, jak i po realizacji inwestycji.
– Określenie maksymalnych kwot dofinansowania – dla poszczególnych elementów inwestycji,
– Wsparcie operatorów wyznaczonych przez samorządy – dla inwestycji kwalifikujących się do największego wsparcia.
– Lista ZUM – lista zatwierdzonych urządzeń przy wyborze pomp ciepła, kotłów na pellet i na drewno.
Szczegóły oraz aktualne dokumenty i wzory wniosków znajdziesz na stronie: czystepowietrze.gov.pl.